نکات مهم برای هدیه دادن برای سر عقد

نکات مهم برای هدیه دادن برای سر عقد

3.7 امتیاز
رتبه بندی این مطلب:
3.7

دوران عقد و نامزدی جزو شیرین‌ترین دوران زندگی هر عروس و دامادی است که خاطرات آن دوره برای همیشه در ذهن زوج جوان و خانواده‌ها باقی خواهد ماند.

مراسمات عقد و ازدواج ایرانیان دارای آداب و رسومات و سبک‌های مختلف بوده که با گذر سال‌ها، اکثراً این رسم‌ها به دست فراموشی سپرده شده‌اند. ولی هدیه دادن سر عقد جزو رسوماتی می‌باشد که همچنان پابرجا مانده است. امروزه خانواده ها در کنار عقد در محضر مراسمی نیز برگزار میکنند که اخیرا سالن عقدهایی که برخی از دفاتر ازدواج دارند محلی مناسب برای این مراسم است.

طبق اکثر رسومات و مراسمات ما ایرانی‌ها، باید هنگام عقد تا عروسی و خصوصاً سر عقد محضری هدایا و کادوهایی برای عروس و داماد در نظر گرفته شود. البته گاهی اوقات و طی برخی رسومات، خانواده‌ها نیز به رسم صمیمیت سر عقد هدایایی را میان همدیگر رد و بدل می‌کنند.

آداب و رسوم دوران عقد و نامزدی در میان عامه مردم متفاوت می‌باشد. هر خانواده و منطقه‌ای از ایران، دارای رسومات و سنت‌های خاص خود برای هدایا و مراسمات دوران عقد و عروسی است.

 

در ادامه مطلب در جهت راهنمایی شما درباره اصول و روش دادن چنین هدیه‌هایی، راهکارهایی ارائه داده خواهد شد.

کادو دادن سر عقد یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های جشن عقد کنان است. در این مواقع خانواده‌ها و نزدیکان درجه اول عروس و داماد هنگام جاری شدن خطبه عقد باید هدیه‌ای به عروس و داماد تقدیم کنند.

راکه هدیه و کادو سر عقد یکی از مهم‌ترین هدایای دوران عقد و عروسی عروس و داماد است. بنابراین با توجه به  سنت و رسومات خانوادگی و منطقه  زندگی خودتان و با در نظر داشتن وسع مالی و شرایط اقتصادی و میزان بودجه در نظر گرفته شده، هدیه‌هایی تهیه کنید که مهر و علاقه و میزان صمیمیت شما به زن و شوهر جوان را نشان دهد.

یادتان باشد که هدیه و کادوی سر عقد جدای از نشان دادن محبت و ارزش معنوی عروس و داماد پیش خانواده‌ها، پشتوانه‌ای مالی برای شروع زندگی مشترک آنها نیز است.

اغلب اوقات برادران عروس و داماد با در نظر گرفتن توان مالی خود، نیم ست طلا یا النگو هدیه می‌دهند.

خواهران عروس و داماد نیز با توجه به شرایط اقتصادی خودشان النگو یا سکه طلا یا سکه پارسیان را به عنوان کادو به عروس و داماد تقدیم می‌کنند.

خواهر و برادران مجرد نیز اکثراً سکه گرمی یا پول نقد هدیه می‌دهند.

بزرگان فامیل و اقوام نزدیک نیز سکه طلا یا کارت هدیه یا کادوهایی دیگر را تهیه می‌کنند.

Image

هدیه دادن سر عقد به دو مناسبت می‌باشد، یکی همان هدیه سر عقد و دیگری زیر لفظی!

عروس خانم برای بله دادن به داماد زیر لفظی می‌خواهد! زیر لفظی به هدیه‌ای اطلاق می‌شود که برای بله گرفتن از عروس، توسط داماد یا پدر و مادر داماد به عروس داده خواهد شد. طبق رسومات سنتی هنگام عقد بعد از سه بار خواندن خطبه عقد توسط عاقد، زیر لفظی توسط پدر و مادر داماد یا شخص داماد به عروس داده میشود تا اصطلاحا بله را از عروس خانم بگیرند. هدیه  زیر لفظی با توجه به بودجه در نظر گرفته شده از سوی خانواده داماد تهیه می‌شود.

انتخاب و تهیه زیر لفظی همیشه یکی از دغدغه‌های خانواده داماد بوده است. در ادامه مطلب در مورد نوع هدیه زیر لفظی به نکاتی چند اشاره خواهیم کرد.

Image

برای زیر لفظی چی هدیه بدیم؟!

شاید این سوال که برای زیر لفظی چی هدیه بدهیم یکی از دلهره آورترین دغدغه‌های خانواده‌ها باشد. برای سهولت در انتخاب کادو سر عقد و زیر لفظی عروس چند مورد هدیه را پیشنهاد می‌کنیم.

اگر طبق رسومات و سنت پیش می‌روید و خواهان هدیه‌ای هستید که به یادماندنی باشد طلای سبک انتخاب کنید.( شامل دست بند ، انگشتر یا گوشواره )

طبق رسم رایج ما ایرانیان طلا دادن به عروس مرسوم است حتی اگر قطعه‌ای بسیار کوچک باشد.

برای زیر لفظی عروس با توجه به رسم خانواده‌ها اگر محدودیتی برای خرید نداشته باشند معمولاً طلا ( گوشواره، نیم ست طلا، ساعت، انگشتر، گردنبند یا سکه طلا ) هدیه داده می‌شود. البته برخی خانواده‌ها قبل از تهیه زیر لفظی عقد از قبل با عروس مشورت می‌کنند و هدیه‌ای درخور توان خود و مورد پسند و نیاز عروس تدارک می‌بینند. در صورت نداشتن توانایی خرید طلا، زیور آلات نقره و سکه نقره نیز انتخاب خوبی می‌باشد.

اگر هم اطلاعاتی از سلیقه عروس در دسترس نمی‌باشد، شما می‌توانید با هدیه دادن سکه طلا‌ عروس را شگفت زده کنید. پول نیز می‌تواند انتخاب دیگری برای هدیه دادن زیر لفظی باشد البته نه به صورت نقدی و در پاکت! برای ارائه چنین کادویی از کارت‌های هدیه تزیین شده استفاده کنید. البته هدیه نقدی و کارت هدیه برای زیر لفظی زیاد پسندیده نیست. ولی اگر انتخاب شما می‌باشد بهتر است با تزییناتی شکیل آن را اهدا کنید.

لازم به ذکر است که نوع و میزان هدیه  زیر لفظی در اصل اهمیت چندانی ندارد و از قبل تعیین نشده است. فراموش نکنید که هدیه دادن زیر لفظی بیشتر جنبه هیجانی و تفننی دارد و جذابیت و گرمی عقد را افزایش می‌دهد. بنابراین شکل و نوع  و میزان کادوی زیر لفظی به بودجه و سلیقه داماد و خانواده او بستگی دارد. از این جهت برای تهیه آن خانواده‌ها تحت فشار قرار نخواهند گرفت.

هدیه و کادو سر عقد در محضر

هنگام برگزاری مراسمات عقد و عروسی، خانواده‌ها و فامیل دور و نزدیک دعوت شده به محفل، در قسمت‌هایی از مراسم که به کادو دادن به عروس و داماد اختصاص داده شده است هدیه و کادو های خودشان را تقدیم عروس و داماد می‌کنند.‌ از همین جهت هدیه سر عقد جزو رسم‌های مهم جامعه ایرانی است و برای خانواده‌ها و عروس و داماد بسیار با اهمیت است.

یکی از جذاب ترین قسمت‌های مراسم عقد و عروسی برای عروس و داماد هنگام کادو دریافت کردن است.

با توجه به شرایط اقتصادی و اوضاع مالی جامعه ما، باید هدیه‌ای انتخاب کنید که هم مقرون به صرفه باشد و هم اینکه برای عروس و داماد کاربرد داشته باشد.

Image

سکه یک انتخاب مناسب برای هدیه دادن سر عقد محضری است. با توجه به وسع خودتان می‌توانید سکه تمام،  نیم سکه یا ربع سکه یا حتی طرح ربع سکه هدیه دهید.

اگر در انتخاب هدیه دستتان باز است، سرویس طلا گزینه‌ای دیگر برای هدیه خواهد بود. سرویس طلا با توجه به قیمت بالای آن برای آینده عروس و داماد بسیار کارایی خواهد داشت. در واقع اغلب اوقات سرویس طلا توسط عروس نگهداری می‌شود و از تقدس ویژه‌ای برخوردار است.

توجه داشته باشید که یک آپشن عالی برای هدیه سر عقد تورهای مسافرتی است!

برای زوج‌های جوان سفر رفتن جزو بهترین هدیه‌ها خواهد بود که هرگز فراموش نخواهند کرد. البته برخلاف باور عموم، تورهای مسافرتی و سفرهای چند روزه همیشه گران قیمت نیستند. با یک سرچ کوچک در اینترنت، بهترین هتلها و تورهای مسافرتی که تخفیف ویژه خورده‌اند را می‌توانید برای آنها رزرو کنید.

یادتان باشد که همیشه مجبور نیستید سر عقد و حتی عروسی کادو های گران بدهید. با توجه به میزان وسع مالی خودتان اسکناس های پنج، ده و پنجاه هزار تومانی را به شکلی زیبا و لاکچری به شکل گل و سبد گل تزیین کنید و سلیقه خودتان را به رخ کسانی که دنبال چشم و همچشمی هستند بکشید! و البته عروس و داماد را نیز به وجد بیاورید!

یکی دیگر از آپشن‌های هدیه سر عقد شاخه گل‌های نقره‌ای است. این گل‌ها خاصیت تزییناتی داشته و شکل زیبایی دارند. با توجه به میزان نقره به کار رفته در ساخت آن دارای قیمت های گوناگونی هستند و به عنوان کمک هزینه نیز مورد استفاده عروس و داماد قرار خواهند گرفت.

کارت هدیه نیز گزینه‌ای دیگر برای هدیه سر عقد می‌باشد.

بسته به توانایی مالی تان کارت هدیه را شارژ کنید. روی کارت، جمله یا شعری زیبا درج کنید و با تزییناتی شکیل و زیبا به عروس و داماد تقدیم کنید.

سکه نقره نیز انتخابی فوق‌العاده خواهد بود چرا که بعداً نقد می‌‌شود.

ساعت نیز گزینه‌ای هیجان انگیز است. معمولاً قبل از عقد برای عروس و داماد ست ساعت مچی اصل و شیک تهیه می‌شود. ولی اگر شما چنین رسمی ندارید می‌توانید سر عقد به داماد ساعت هدیه بدهید.

اگر برای تهیه موارد ذکر شده در بالا در جهت هدیه دادن در مضیقه هستید گزینه‌های دیگری برای کادو دادن وجود دارند که بسیار مورد استفاده و کاربردی هستند.

نگران نباشید با توجه به مقدار بودجه‌ای که در نظر گرفته اید می‌توان کادو های مفیدی تهیه کرد.

آلبوم عکس خانوادگی گزینه خوبی است. تهیه چمدان برای ماه عسل نیز انتخابی جالب و فراموش نشدنی می‌باشد.

کمک هزینه خرید یکی از وسایل خانه آپشنی دیگر برای هدیه دادن است.

خریدن اجزای کوچک جهاز عروس نیز بسیار مفید و مقرون به صرفه خواهد بود.

برای هدیه به عروس و داماد دنبال چیزهای غیر معقول و چشم و همچشمی نباشید. از قبل عقد با عروس و داماد مشورت کنید و با توجه به نیاز و خواسته آنان کادویی تهیه کنید و سایر حاضران در محضر را حیرت زده کنید.

این سوالی است که برای بیشتر عروس و دامادها و خانواده های آنان مطرح می‌شود.

معمولاً بعد از پایان مراسم عقد کنان این سوال مطرح می‌شود که هدیه‌های پای عقد برای کی باشد؟

بنا به رسوم بعضی از خانواده‌ها هدیه‌های دریافت شده از طرف اقوام داماد به خانواده داماد تعلق می‌گیرند و برای هزینه عروسی و مسکن عروس و داماد هزینه می‌شود. کادو های دریافتی از طرف فامیل عروس نیز به عروس و خانواده اش تعلق گرفته و صرف هزینه‌های جهیزیه و خرج عقد کنان خواهد شد.

طبق رسم برخی دیگر از خانواده‌ها کادوهایی مانند سرویس‌ طلا، نیم ست و گوشواره ، النگو و دست بند و انگشتر برای عروس است. هدایای نقدی و سکه، پلاک و زنجیر طلا و ساعت نیز از آن داماد می‌باشد.

شاباش عروس نیز اکثراً برای عروس و بعضی اوقات برای مادر عروس میباشد. شاباش داماد نیز برای داماد و پدر داماد می‌باشد البته اگر هزینه برگزاری مراسم بر عهده ایشان بوده باشد.

ولی در کل هدیه سر عقد و عروسی متعلق به شخص عروس و داماد است و باید برای ساختن زندگی مشترک کنار بگذارند.

خاطر نشان می‌سازیم که در چنین مواقعی باید از گفتن من و تو پرهیز کنید و موجبات دلخوری و مشکلاتی دیگر را فراهم نسازید. چرا که بعضی اوقات مشکلاتی از این دست، موجبات جدایی و بهم خوردن ازدواج جوانان را فراهم کرده است. بنابراین به منظور جلوگیری از چنین پیامدهایی قبل از عقد و در هنگام مراسم بله برون در مورد رسومات خانوادگی خود و توقعات از طرفین و چگونگی تقسیم و مدیریت هزینه‌ها مشورت کنید و به توافقات لازم برسید.

یادتان باشد که هدیه و کادو سر عقد به هر کسی که تعلق بگیرد در آخر صرف ساختن زندگی مشترک عروس و داماد می‌شود و برای آینده آنان صرف خواهد شد. البته ناگفته نماند که بعضی از هدیه‌های عقد و عروسی در شرایط مشابه در مراسمات به عنوان هدیه باز پس داده می‌شود.

نوشتن یک نظر

(با درج نظر در سایت شما شرایط و قوانین سایت را خوانده و موافقت کرده‌اید.)
  • بازگشت به بالا